Napisal/-a administrator2 » Ne Mar 31, 2013 8:19 am
SUPERPREVODNOST pri sobni temperaturi?
Znanec iz Kalifornije mi je pripovedoval o preizkusih, ki jih dela na inštitutu kjer dela( Pasadena). Superprevodnost se dosega pri nizkih temperaturah. Čim nižja je bolj so atomi na miru in elektrika gre lažje skozi- po domače povedano. Skoraj nima upora in žička s premerom 0.1 mm prevaja enormne tokove. Danes so že dosegli superprevodnost pri temperaturah ,ki so samo minus 60-70 stopinj. Toda do plus 20 je še daleč- ali pa tudi ne.
Namreč preizkusi potekajo drugače. Namesto, da bi z odvajanjem toplote umirili atome jih proti fazno zanihajo in so s tem na miru. Seveda to ni tako enostavno. Ugotovili so, da ima vsak material svojo karakteristiko nihanja atomov- mora biti izredno čist. Nato vodnik dajo v oklop, ki seva enako a priti fazno elektromagnetno polje. Seveda v praksi ni tako enostavno. Izkazalo se je da je najbolj primeren material železo in grafit, ki imata enostavna nihanja. Čisto železo nič ne rjavi. Dosežena prevodnost je enaka kot pri približevanju absolutni ničli.
Ker je kolega audiofil je odnesel to domov in priklopil na dva mono bloka. 60cm( 2ft) je bilo dovolj, da je to lahko poslušal in pravi, da njegovi 30W lampaški so se naenkrat obnašali, kot da ima zadaj neomejeno zalogo moči. Njegove besede so bile v tisočih vatih. O zvoku sploh ni imel besed a njegov sistem ni ravno špica. Drugo leto, ko grem na CES 2014 se bom oglasil pri njem. To sicer ni namenjeno za HIFI, ker ima firma patent in bo to šlo v druge namene – zaenkrat, kjer je bistveno več denarja. Toda predstavljajte si kabel cca 80 mm premera. V njem sicer le tanki žički- en oklop je dovolj če razdalja ni prevelika.
No verjetno ste nekateri opazili, da je novička prvoaprilska, ampak sama ideja ni slaba!
FK2