Napisal/-a kuzma2 » So Apr 01, 2006 6:30 am
Od Peter Moncriefa( IAR revija) sem dobil e mail tekst, ki bo v kratkem objavljen v naslednji številki IAR revije ( za tiste, ki ne poznate IAR je underground avdio revija, ki izhaja neredno že preko 30 let). Najbolj odmevni članki so pisali v začetku osemdesetih let npr o tem , kako je gramofon Oracle 624 x boljši od Linna. Prve številke revije so bile na rdečem papirju, tako, da jih ni bilo mogoče tedaj fotokopirati. Je bil eden prvih, ki je obširno razlagal podrobne zvokovne razlike med kabli v sredini sedemdestih let.
Zato zna biti tole tudi zanimivo:
»«««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««
Izbira kreme za ušesa
Kot vsi veste mnogo faktorjev vpliva na zvok avdio sistema toda manj se ve na kakšen način, kako nekateri faktorji vplivajo na poslušalca. Od tega ali ste utrujeni, ali ste spočiti in seveda tudi kako slišite.
Raziskave med drugim kažejo tudi, da ima na naš sluh velik vpliv starost. Kot vsi veste je dojenčkov sluh najboljši, nato pa zaradi starosti in izpostavljenosti hrupu peša občutljivost ušes. Toda vzrok očitno ni samo staranje samega ušesa ampak prenosnih poti.
Toda najnovejša dognanja kažejo, da se da ta proces staranja upočasniti in celo izboljšati slušne sposobnosti. V laboratorijih velikih kozmetičnih koncernov, kjer testirajo različne preparate za pomlajevanja so ugotovili, da nekatere sestavine posredno vplivajo tudi blagodejno na sluh. Namreč nanosi na kožo in nato vpijanje kreme v telo vplivajo na celice kože in tudi na živčevje. Zato se je pokazalo, da nanašanje krem za obraz na ušesa z zunanje in notranje strani ušesa vpliva že po nekaj minutah na naš živčni sistem, ki prenaša informacijo iz ušesa v naše možgane.
Toda v enem od vodilnih laboratorijev je vodja razvoja tudi avdiofil. Njegovo ime seveda ostaja zaenkrat skrivnost za širšo javnost.
Kontaktiral je revijo IAR in povedal to, da je sam preiskusil neko snov, ki izboljša slišne sposobnosti. Zdelo se mu je, da se glasba sliši bolj sproščujoče, manj agresivna, lažje se poglablja v samo strukturo zvoka, skratka dojemljivost je bistveno boljša. Skratka boljše se sliši a bi rad to preiskusil še na drugih ljudeh.
Dogovorili so se za testiranje pod avdiofilskimi pogoji. Povedal je tudi, da je ta substanca v ekstraktih neke tropske rastline, podobne lokvanju, ki raste samo v določenih predelih Amazonke, ter da se je bo gotovo dalo izdelati tudi umetno v večjih količinah.
Izvedli so slepo testiranje različnih krem, katere sestavo pozna le on na vrhunskem PM avdio sistemu. Testiranje je potekalo 5 dni zaporedoma. Najprej so se izkušeni poslušalci navajali na zvok sistema dan ali dva. Poslušali so vsak svojo glasbo vsak zase, ne skupinsko.
Nato so vsak dan nanesli različno kremo na ušesa označeno le s črkami, tako, da je vsak imel drugačno in nihče ni vedel katero. Vsak poslušalec je delal zapiske za sebe o zvoku za vsak dan posebej.
Na koncu so zbrali teste in jih primerjali. Iz tega so potegnili dva zelo zanimiva zaključka. Prvo, da so vsi 100% dejali da je bil zvok kar precej boljši tedaj, ko so uporabljali kreme, razen ene, ki ni imela velikega vpliva. Drugo, da je pri vseh poslušalcih zmagala ista krema.
Izkazalo se je, da je zmagovalna krema imela največ te substance, ki vpliva na živčevje in ena krema je sploh ni vsebovala.
Tako, da je to kar dober začetni dokaz, da ima to velik vpliv na slišno dojemanje zvoka. Seveda , katera substanca je to, oziroma katera krema jo vsebuje največ, se ne da zaenkrat izvedeti oziroma predvidevam, da se bo taka krema začela tržiti in to po zelo zasoljeni ceni.
Peter Moncrief
»«««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««
FK