Napisal/-a raketar » To Apr 08, 2008 12:12 pm
Zadeva glede USB povezave zunanjega konverterja je taka, da sem zelo skeptičen glede možnosti reproduciranja master posnetkov(24bit) v izvirni obliki preko takšne povezave. STYX konverter, kot ste omenili deluje 16 bitno, mislim pa, da na trgu ni konverterja, ki bi deloval 24 bitno preko USB-ja. Seveda lahko kdo popravi to trditev ampak sam sem še vedno skeptik, ko imamo opraviti s stvarjo, ki je težko dokazljiva. Obstajajo pretvorniki, 24 bitni, ki imajo tudi USB vhod ampak ta vhod najverjetneje ne deluje 24 bitno, lahko pa se nadvzorči v 24 bitov (???)
Dejstvo je, da imamo v zadnjem času možnost, da pridemo do master posnetkov, kar je zelo dobro in za pohvalit, saj naj bi bila to master kvaliteta posnetka. Dejstvo je, da so boljši kot 16 bitni format. Me pa čudi zakaj kdaj »prodajajo« tudi MP3 format oz. kdo to kupi. Zadeva postane še bolj zapletena; kako tak, master posnetek predvajati v izvirni obliki. V poštev pride samo PC, reproduciranje preko diska. Če tak posnetek »spečemo« ali naložimo v prenosni predvajalnik smo največkrat že pri 16 bitih. Še ena stvar, ki je vredna razmisleka je to, da če master posnetek igra preko računalnika, še ne pomeni, da resnično poslušamo izvirni 24 bitni posnetek. »Računalničarji« so namazani z vsemi »žavbami« in napisanemu ni zmeraj povsem za verjeti. Že recimo, datoteka, ki jo z Win. zbrišemo; ali je resnično zbrisana ali jo samo ne vidimo? Tisti, ki se z računalništvom bolj pro. ukvarjajo, bi tukaj oz. o tem kaj je res in kaj ni, lahko napisali še in še raznih litanij.
Če se vrnem k USB konverterjem (stereo) so kdaj zelo dobra rešitev, če hočemo kvalitetnejši zvok iz računalnika. Pustimo 16 ali 24 bitov, pomembnejše v zvokovnem smislu je, kako je konverter ali zv. kartica konstruiran. Prva stvar, ki se jo moramo zavedati je ta, da najnovejši DAC čip ne garantira najboljšega zvoka. USB konverterje bi lahko razdelili tudi na recimo dve vrsti:
Tisti ki »za srce« uporabljajo »čipe« (največktar so po večini proizvajalca Texsas Instruments) ki imajo poleg tega, da USB signal pretvorijo v uporabnega tudi integriran DAC in najpomembnejše, da ta integriran DAC tudi uporabljajo.
Druga vrsta, največkrat tudi dražji (Stylos Sys-Styx, Wavelenght Audio…), so tisti, ki uporabljajo »čip« samo kot recimo USB receiver, katerega funkcija je zelo podobna kot PCM receiver, da USB signal (ali pa PCM) naredijo uporabnega za poljuben DAC čip oz. tehnologijo, ki jo proizvajalec uporablja. Če hočemo vrhunski zvok, je boljše iskati med slednjimi. Čeprav so dražji, pa marsikdaj lahko z zvokom parirajo še dosti dražjim PCM-klasičnim DAC-om ali predvajalnikom.
Dobro je tudi pogledati kako se USB konverter napaja z elektriko; slabša, bolj elegantna rešitev napajanja kar preko USB kabla (precej »umazano« napajanje, ki izvira iz rač. napajalnika) ter boljša rešitev napajanja preko zunanjega, dodatnega napajalnika.
Ko že govorimo o USB konverterjih oz. reprodukciji glasbe preko računalnika je prva stvar »k boljšem zvoku« uporaba ASIO gonilnikov….da ne bom predolg. Če uporabljate popularni WinAmp za predvajanje glasbe (tudi koncertov) si iz njihove strani prenesite ASIO »plugin« (nemška različica???...v mojem primeru, ki jo uparabljam) in ga inštalirajte. Nato s strani ASIO4ALL prenesite gonilnike s katerimi je kdaj tudi malo problema katera verzija vam bo delovala….sam imam mislim da starejšo verzijo 1.8 ki mi na XP jih deluje OK (nekaterim pa ne…poizkusite z različnimi) in inštalirajte. V WinAmp u nato pod »Propertis«, audio out označite ASIO »plugin«. Zvokovna razlika je več kot očitna, saj ASIO gonilniki obidejo vso Windows kolobocijo.
V zadnjem času so vse bolj popularni »music serverji«, ki pa niso nič drugega kot okrnjen PC namenjen specifični uporabi. Problem PC-ja je njegova glasnost, ki pa vam jo v vsaki specializirani rač. trgovini upajo rešiti. Recimo tako: matična plošča s pasivno hlajenim procesorjem, z integrirano grafično kartico, po možnosti HDMI priključek na plošči, profesionalna zvočna kartica z vsemi živimi »in«, »out« priključki (recimo RME), HD (ki je tudi precej glasen; dobite posebna izolacijska ohišja za HD), DVD ali kaj bolj modernega, najtišji napajalnik, LINUX namensko AV platformo in………..nov STYLOS SYS – EUTERPA konverter, ki bo imel možnost ročnega preklopa med 16 in 24 bitnim formatom ter dvema različnima digitalnima filtroma (malo reklame) tako, da določitev resnične izvirnosti formata ne bo problem.
PS
iPod nima digitalnega izhoda (vsaj mislim) in je namenjen svojemu namenu,…….poslušanju glasbe na plaži, letalu, avtobusu…… Zaenkrat je zvokovno še daleč od dobrih avdio komponent….., pa brez zamere.
PS1
Še ena izjava, ki sem jo pred časom prebral na nekem forumu ob polemiziranju glede STYLOS SYS – HAD konverterja in jo ne bom nikoli pozabil ter se je glasila nekako tako (z vsem spoštovanjem do drugega proizvajalca):
»Bolje, da kupite WADIA konverter, jer kad ga otvorite barem čete znati šta ste kupili«
Mogoče bi bilo dobro razmisliti kako bi elektroniko HAD konverterja spakirali v njegove »noge«, ki so zadosti velike…….in ko bi ga odprli……NIČ.