Napisal/-a administrator2 » Če Maj 02, 2013 2:52 pm
Ekscentričnost plošč in Nakamichi gramofon:
Čim bolj točno izdelane plošče so želja vsakega elpista. Žal so plošče ekscentrične in valovite kar seveda dodaja in odvzema hitrost oz. višino tonov glasbe in povzroča zavijanje tonov ter zmedo zvočne slike.
Ekscentričnost plošče:
Žal rešitev ni tako enostavna kot jo nakazuje članek. Vgraditev senzorjev, mehanizma za premikanje centra, ipd je seveda kompromis k strukturnim rešitvam in v članku pravi, da bi danes gramofon s takšno rešitvijo stal le 2x kot leta 1984. Po isti logiki bi stali Quad ESL 63 ( originalno cca 1000 GBP) danes le 2000 GBP, pa ne, saj stanejo vsaj 8000 GBP pa še na Kitajskem so narejeni. Recimo, da bi bil tak gramofon v rangu verjetno 80.000 USD pod pogojem, če bi jih izdelali& prodali takšno serijo kot tedaj. Nakamichi je imel tedaj tudi znanje povezano z nastavljanjem glav kasetofonov.
Valovitost plošče:
dodatno spremeni hitrosti odčitavanja in tu pomaga vakuumsko prijemanje plošče, ki jo v glavnem kar lepo izravna. Cenejše rešitve so različne uteži, ki zravnajo plošče in najbolje se obnese klamp na zunanjem robu plošče.
Koliko pa je uho občutljivo na razna nihanja hitrosti in s tem posledično tonov pa je veliko vprašanje.
Eno je poslušati ton npr. 440Hz in mu malenkostno spremeniti frekvenco, npr. za 1% na 444,4Hz. To bomo opazili. Toda ni enako ali je spreminjanje hitro ali počasno. Ko se posluša ton ,ki je bogat s harmoniki ter traja samo kratek čas pa je napaka verjetno bolj maskirana ali ni tako pomembna in več lahko o tem povedo glasbeniki z absolutnim posluhom.
Pri ekscentrični plošči je to pri 33 obratih le cca 0.5 Hz nihanje tona , kar je zelo počasi.
Kako pa se zaradi ekscentričnosti in valovitosti obnaša kombinacija ročice in glave pa je dokaj kompleksno a to verjetno bolj vpliva na zvočno sliko kot samo nihanje tona zaradi ekscentričnosti plošče kot ga opisuje članek.
FK2